הארוחה

1הארוחה האכילה והארוחה מכילים גורמים רבים החשובים להתפתחותו של התינוק והילד.

החושים: מופעלים תוך לפני ותוך כדי האכילה, חשובים להתפתחות התקינה המעודדת אכילה של מגוון מזונות רחב בהמשך החיים.

ריח – מחבר את התינוק והילד למאכלים שונים. ריחות שונים כמו קינמון, וניל, ריח הבשר, משפיעים על החיבור למזונות שונים.

מראה – מקשר את צורת המזון לטעם המורגש בפה. הגשת מזון בצורה אסטטית ומעוררת עניין המלווה בצבעים שונים, מעודדת התנסות וטעימה של האוכל.

טעם – חמוץ, מתוק, מלוח, חריף או אוממי. לכל ילד העדפה מולדת לטעם מתוק, יחד עם זאת חשוב לחשוף אותו למגוון טעמים נוספים.

מגע –  מורכב משני חלקים:

  1. מרקם: נוזלי, טחון, מעוך או גושי-מוצק. שילוב של מרקמים כמו גושים בתוך נוזל. אלה מרקמים של אוכל אליהם הילד נחשף במהלך השנה הראשונה לחייו. קשיים במעבר בין מרקמי מזון שונים, יתכן ויהיו מקור או סיבה לבעיות אכילה.
  2. טמפרטורה: חם, קר, פושר. הטמפרטורה שבה מוגש המזון גם לה השפעה על האכילה, זאת מעבר לנטייה הטבעית לאכול בימי הקיץ החמים אוכל קר ובחורף אוכל חם יותר. ישנה גם העדפה אישית של כל ילד לטמפרטורה שבה הוא מעדיף לאכול את האוכל.

האינטראקציה בין ההורה המאכיל והאוכל בסביבת הילד: התינוק חסר אונים ואינו מסוגל לספק לעצמו את האוכל הדרוש לו לגדילה. לכן כל קשר בין ההורה לילד במסגרת הארוחה ובמה שקשור לארוחה (כמו סימני רעב או שובע) משפיע מאד על התובנות וההתנהגות שהילד יפתח עם הזמן. יחסי הגומלין בין ההורה לתינוק הנוצרים בזמן הארוחה כוללים קשר עין, מגע, שיחה (טון, קצב דיבור) תורמים להתפתחות בריאה של החלקים הרגשיים של התינוק. הענות לסימנים שאותם מעביר הילד, יגרמו לו להבין את הסביבה כתומכת ומקבלת ויעודדו אותו להמשיך להפנים מסרים אלה.

לדוגמא, ילד שיסגור את פיו כסימן שאינו רעב יותר, ולמרות זאת ימשיכו להאכיל אותו, יפסיק לסגור את פיו למרות שהוא מרגיש שכבר שבע. יתכן שהתוצאה תהיה שאותו ילד יאכל מעבר לצרכיו וישמין.

מנגד הורה שמנקה את הילד כל הזמן כאשר הילד אוכל לבד ומתלכלך מהאוכל. הילד מקבל מסר מההורה שעליו להישאר נקי כל הזמן, חוסר יכולתו לעשות זאת בגלל מגבלות הקשורות ליכולת פיזית התפתחותית, עלולה לגרום לילד להימנע מאכילת מזונות מלכלכים.

לסיכום: הארוחה והמזון הם גורמים מכריעים המשפיעים על ההתפתחות הפיזית והרגשית של התינוק. תשומת לב של ההורים והשקעה יכולים לתרום רבות לבריאותו של ילדם.

comments

כתיבת תגובה