האם הילד שלכם אוכל מספיק?

הורים רבים מתלבטים בשאלה התמידית האם ילדם אכל די. אם נאמץ את הכלל כי ילד אוכל בכמות המתאימה לגופו וכי קיים שוני בכמויות המזון אותם אוכלים ילדים בני אותו גיל, נוכל להסיר מלבנו חלק מהדאגות. ובכל זאת, במקרים של חריגה מהנורמה ולחיזוק השקט הנפשי של ההורים מוטב תמיד לפנות לייעוץ אצל גורם מקצועי.

נירה (שם בדוי) יצאה מטיפת חלב במצב רוח ירוד. כמה דקות לפני כן אחות טיפת חלב הסבה את תשומת ליבה לכך שתינוקה ירד במשקל. היא המליצה לה לתת לבנה התינוק כמות גדולה יותר של אוכל. לטענתה תינוק בגילו כבר צריך לאכול 180 מ"ל תמ"ל בארוחה.
מלאה ברצון טוב בארוחה הבאה היא הכינה את הכמות המומלצת להאכלה. יובל (שם בדוי) התינוק הפסיק לאכול לאחר שסיים 120 מ"ל. לאחר ניסיונות חוזרים מצד האם הוא הסכים לאכול עוד 10 מ"ל. לאחר מכן סגר את פיו והקשית את גבו, כאשר אמו חזרה וניסתה להאכילו כדי להגיע לכמות המומלצת.


המלצה לאכילה של כמות אבסולוטית יכולה להזיק לילד! אם נאמר לכם להאכיל את הילד בכמות X של מזון והילד אינו אוכל כמות זו, אתם הופכים לחרדים שמא הילד לא מקבל את כל צרכיו התזונתיים. יתכן ותנסו שוב ושוב להאכילו, או שבמהלך כל היום, מדי כמה זמן, תנסו להאכיל אותו ובכך תצרו רצף של אכילה שאינה מאורגנת בניגוד לארוחות מסודרות. בכל מקרה הילד ירגיש בלחץ ובחרדה שלכם ההורים. מצב דומה עלול להתרחש במקרה שילד המבקש לאכול מעבר לכמות המומלצת וירצה תוספת. ההורים במצב זה יחששו שמא הילד יאכל יותר מדי וישמין. יתכן אף, שינסו להגביל אותו בכמות האוכל והילד יגמור ארוחה כאשר אינו שבע .


ילדים אוכלים בכמות המתאימה לגופם. בהחלט יתכנו הבדלים בכמות המזון הנאכל בין ילדים שונים בני אותו הגיל. כמו כן ישנם הבדלים בין ימים ותקופות שונות. לדוגמה, כאשר הילד חולה, או בעת יציאת שיניים הוא אוכל פחות. לאחר ההחלמה כמויות האוכל יגדלו כדי להשלים את צרכי הגוף. לאחר תקופה בה יושלם המחסור, שוב תהיה ירידה חזרה לכמויות המתאימות לילד. זכור לי מקרה של ילד בן שנה שהיה אצלי בטיפול עקב משקלו הנמוך (FTT – Failure to thrive). עם כל מחלה היה יורד במשקלו ולאחר מכן משלים זאת. ירידות אלה במשקל הלחיצו מאד את ההורים, לאחר שנאמר להם כי הילד שלהם נמצא בתת משקל. במעקב לאורך זמן על עקומת המשקל, שמר הילד על עקומת 5% שכנראה היא זו המתאימה לו.


עקומות הגדילה מהוות בסיס מסוים למעקב האם הילד מקבל את כל צרכיו התזונתיים. עם זאת כדאי לדעת שישנם ילדים שבמשך כמה חודשים לאחר הלידה, או עם המעבר למזון מוצק, עוברים ירידה הדרגתית לעקומות משקל נמוכות יותר. יתכן וירידה זו תהיה במסגרת הנורמה, בעיקר אם הילד יתייצב על עקומת גדילה חדשה המתאימה לו. אחד הגורמים החשובים המשפיעים על גדילת הילד הוא הגנטיקה. לממדי הגוף של הורי הילד יש 66% השפעה על פוטנציאל הגדילה של הילד. לסביבה, אם-כן יש רק 33% בהשפעה.

לסיכום: אם אתם מוצאים עצמכם במאבקים עם הילד שלכם על כמויות האוכל – עצרו! בדקו מה קורה לכם? איך אתם מרגישים? חשבו איך הילד מרגיש? מוטב לקבל ייעוץ מקצועי כדי להפסיק את המאבקים לפני שאלה יגרמו להפרעות אכילה.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

עוד מאמרים בנושא

אבץ מינרל הגדילה

אבץ הוא אחד המינרלים שנמצאו במחקרים כקשור לגדילה, לכן צריכה נאותה שלו חשובה לילדים. אבץ כמינרל מצוי במוצרים מהחי ומהצומח. מעבר לתהליך הגדילה האבץ משתתף

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן