כריך לכל יום

ביום ראשון פיתה עם שוקולד, ביום שני פיתה עם שוקולד, ביום שלישי, רביעי וחמישי פיתה עם דבש וביום שישי לשם שינוי פיתה עם ריבה…

כהורים אתם יודעים שתפריט הכריכים של הילד בגן או בבית הספר צריך להיות מגוון. חשוב שיספק לילד את רכיבי התזונה הדרושים לו לגדילה והתפתחות בריאה. חשוב שהכריך יהיה מקור לחלבון, לוויטמינים ולמינרלים, אם בממרח שבו או אם כתוספת ירק ופרי טרי לידו. הלחמנייה, הפיתה או הלחם המשמשים כמקור אנרגיה, חשוב שיהיו מקמח מלא העשיר בסיבים תזונתיים.

הבעיה העיקרית שלנו כהורים היא שבבוקר אין לנו זמן להתעסק עם הכנת כריכים, ועוד לדון עם ילדנו איזה אוכל ייקח איתו לגן או לבית הספר. מהר מאד אנחנו מוותרים, בעיקר לאחר שבשובו מהגן/ביה"ס אנחנו מגלים בתיק את הכריך שעליו עמלנו והכנו והוא רק נגס בו ביס אחד. בעצם אנחנו מבינים שהילד לא אכל במהלך כל היום עד שהגיע לארוחת הצהריים.

תחילת שנת הלימודים היא זמן מצוין ליצירת הרגלים בריאים ולהטמעת מהלכים שיעזרו לשמור על בריאותו של הילד. נקרית לנו אפשרות טובה להתחלה חדשה, אחרת ממה שנהגנו עד עכשיו. ניתן לשבת עם הילד עוד בזמן החופשה ולהסביר לו את הסיבה לשינויי שעומד להתרחש (לעומת מה שהיה רגיל בשנה הקודמת). לספר לו איך יתנהל נושא האוכל במסגרת שאינה בבית החל מתחילת שנת הלימודים.

מה עושים? מורידים את מערכת הכריכים המצורפת כאן וכן את הדף עם התמונות המוקטנות. ניתן לתת לילד לגזור (בהתאם ליכולתו, לפעמים דרושה עזרה של מבוגר) את התמונות הקטנות ולהדביקן על מגנטים קטנים (ניתן להדביקן על חתיכות מהמגנטים-כרטיסי הביקור שאינכם זקוקים להם). חברו את מערכת הכריכים לדלת המקרר, הסבירו לילד בכל שורה מה הוא נדרש לבחור, וביחד איתו צרו את מערכת הכריכים השבועית שלו. בפעמים הראשונות יתכן ויידרש קצת יותר זמן לשבת עם הילד ולארגן את המערכת. בהמשך הילד יהיה עצמאי.

המלצות:

להגביל את הילד בבחירת ממרח אחד מתוק בשבוע, כאשר הוא בוחר באיזה יום יקבל אותו ואיזה סוג.
לילדים צעירים מומלץ להוסיף תמונות של מאכלים/ממרחים שאינם קיימים בתמונות. אפשר לתת לילד לצייר או להוריד תמונה מהמחשב.
כדאי לאפשר לילד להציע רעיונות של מזונות שאינן רשומים ולבדוק איתו האם הם מתאימים.
מומלץ לארגן את המערכת השבועית בכל מוצאי שבת ובכך למנוע דיונים יומיים.
ילדים רבים אינם אוהבים כאשר מצרפים ירקות לכריכים. המיץ של הירק גורם לכריכים להיעשות רכים, לכן היעזרו בקופסא מחולקת שבה ניתן להוסיף את הירקות ללא מגע עם הכריכים.

לקבלת מערכת כרכים ויזואלית שתוכלו להשתמש בה, כנסו לקישור, תגללו מטה ומלאו פרטים במקום המתאים.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

עוד מאמרים בנושא

דילוג לתוכן