למה הילד זורק את האוכל?

זריקת האוכל בעת הארוחה על ידי ילדים היא שלב בהתפתחות שלהם. אם נאמץ מספר כללים התנהגותיים נוכל לעבור את השלב הזה בדרך קלה, נעימה ומהירה.

השבוע פעמיים נשאלתי מדוע פעוטים בסביבות גיל שנה זורקים את האוכל? איך אפשר להפסיק זאת?

ראשית, אין צורך להיבהל או להיות מופתעים. זריקת מאוכל הינה שלב התפתחותי, כמו כל שלב התפתחותי יש ילדים שעוברים אותו בעוצמות גבוהות יותר ויש אחרים שתקופה זו קצרה יותר. הילד לומד שאם הוא עוזב חפץ, במקרה זה את האוכל, או כל מה שהוא מחזיק ביד, זה נעלם או מתרחק ממנו (כי נפל לרצפה ולא תמיד רואים זאת). תפקיד ההורים/מטפלות ללמד את הילד התנהגות ליד שולחן. התנהגות זו כוללת דרכי אכילה וביניהן גם שלא זורקים אוכל. כמו כל מסר ולימוד משהו חדש, יש לחזור על המסרים פעמים רבות, בסבלנות ובאסרטיביות.

כיצד לנהוג?

  1. מגישים מעט אוכל בצלחת, כך שאם הסיבה לזריקת האוכל היא שהילד בעצם כבר לא רעב, הוא לא יגיע אליה. אם הילד מסיים את האוכל בצלחת אפשר לשאול אותו אם רוצה תוספת מהמנות שנמצאות על השולחן. יש להתארגן כך שתמיד יש תוספות למנות על השולחן. אגב, סיבה נוספת שלא להגיש כמות גדולה של אוכל היא לאפשר לילד לאכול בהתאם לרעב/שובע שלו ולא בהתאם לציפיות שלנו כמה הוא צריך לאכול.
  2. אם הילד זורק את האוכל, מרחיקים ממנו את הצלחת ומציינים בשקט ובאסרטיביות "אני מבינה שסיימת לאכול. את האוכל אנחנו מביאים לפה". אם הילד חוזר ומבקש להמשיך לאכול, מקרבים אליו את הצלחת ואומרים "הנה האוכל עבור הפה שלך שרוצה לאכול". בדרך הזו למעשה לא התייחסנו לזריקת האוכל אלא למה מיועד האוכל. כלומר לא נתנו התייחסות להתנהגות השלילית שאותה אנחנו רוצים לבטל. במקום זאת נתנו חיזוק חיובי תוך התעלמות מהשלילי.
  3. נושא הניקיון בעקבות זריקת האוכל יכול מאד להפריע בעיקר אם מדובר באוכל שהוא פרורי כמו קוסקוס, אורז וכדומה. כדי להקל אליכם ניתן לפרוס מתחת לכסא מפת ניילון. בסיום הארוחה לאחר שהילד קם, אוספים את קצוות המפה, שופכים לאשפה, מנערים ומנקים לקראת הארוחה הבאה.
  4. יצירת אווירה נעימה בארוחה תעורר בילד עניין ותפחית את הרצון שלו לייצר אינטראקציה שלילית על ידי זריקת האוכל. נעשה זאת על ידי שיחה מותאמת, התנהלות קבועה המותאמת לילד ולמשפחה במהלך הארוחות. על כך ודרכים נוספות ליצירת ארוחות נעימות תוכלו לקרוא בכתבה אוכלים ונהנים בארוחה.

לסיכום, סבלנות, התמדה במסרים שאתם מעבירים לילד בצורה נעימה והחלטית יעזרו לכם לעבור גם שלב התפתחותי זה ולהנות מארוחה משותפת החשובה כל כך להתפתחותו של הילד שלכם.

*הערה – הכתוב נכתב בלשון זכר עבור ילדים ובלשון נקבה עבור אמהות, כמובן שזה תקף גם עבור המין השני.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

עוד מאמרים בנושא

צלחת מאתגרת

האם להגיש לילד בצלחת את כל המנות המוגשות בארוחה? איך וכמה להגיש לו מכל מנה?  מסתבר שבעזרת הצלחת ניתן לחולל שינויים בגישת הילד שלכם למאכלים

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן