תשובות לכל השאלות – על סדר היום

לכמה ארוחות ביום זקוקים ילדים?


במקרה של תינוקות (עד גיל שנה) האכלה היא בהתאם לצורך. יש תינוקות שפותחים מרווח של 4 שעות, ואילו אחרים זקוקים לארוחה בכל שעתיים. ישנה גם השפעה של סוג הארוחה על התיאבון. ארוחת פרי שאינה מכילה חלבון פחות משביעה מארוחה מבושלת המכילה מקור לחלבון.

בין הגילאים 1-3 שנים, רוב האוכל של הילד כבר יהיה מבוסס על ארוחות מוצקים. הילד יאכל 3 ארוחות עיקריות (בוקר, צהרים, ערב) בשילוב של 2-3 ארוחות ביניים. כאשר ארוחת הערב הופכת להיות ארוחה משפחתית ומועד האכילה שלה נע לשעות המאוחרות יותר (בסביבות 18.30-19.00) הארוחה לפני השינה הופכת למיותרת.

הרעיון שעומד מאחורי המידע הזה הוא להזכיר לכם שילדים לא צריכים כל הזמן לאכול. הפה והקיבה שלהם צריכים לנוח בין הארוחות וחשוב שיגיעו רעבים לארוחה. כך הם ייהנו יותר מהאוכל שהם אוכלים.


במה להחליף את בקבוק הבוקר?


שאלה: אני מבקשת להוריד לבתי בת השנתיים את בקבוק הבוקר, היא לוקחת אותו למיטה שותה אותו ולאחר מכן קמה. איך אני עושה זאת? מה לתת במקומו?.

תשובה: ניתן להעביר את התמ"ל מבקבוק לכוס. זה ידרוש מהילדה לשבת ליד שולחן ולשתות, וגם ממך זמן להיות לידה כדאי לוודא שהחלב לא נשפך. זאת יכולה להיות גם הזדמנות עבורך לאכול משהו קטן כדי לפתוח את הבוקר.
אפשרות נוספת היא להוריד לגמרי את התמ"ל ולהגיש חלב (פרה, שקדים או סויה), או לחלופין יוגורט, פרי או לחם עם ממרח שאינו מתוק.
כיוון ששינוי זה דורש זמן התארגנות והתרגלות מהילדה ומצדכם, מומלץ לערוך אותו בימים בהם אתם פחות לחוצים. תקופת החגים והחופשים שבהם הילדים נמצאים בבית מתאימה לכך.
בכל מקרה, מומלץ שאחד ההורים ישב עם הילדה ויאכל ארוחת בוקר קלה (יוגורט, פרי, או פרוסת לחם עם ממרח שאינו מתוק) כדי להוות מודל חיקוי עבור הילדה. כך גם הוא מרוויח התחלת יום תזונתית בריאה יותר.


במעון הילד אוכל צמחוני, האם נדרש לתת ארוחה בשרית בערב?


שאלה: בקרוב אכניס את הבן שלי בן השנה וחודש למעון שבו הארוחות המבושלות צמחוניות וכולל מנת דגים פעמיים בשבוע, האם לתת לו ארוחה בשרית בערב כדי שיקבל ברזל (החשוב להתפתחות המוח) בכמות מספקת? אני חוששת שארוחה בשרית בערב תהייה כבדה מדי עבורו והוא לא יישן טוב בלילה.

תשובה: ישנם ילדים רבים שגדלים על תפריט צמחוני ומקבלים ממנו ברזל בכמות מספקת. הנקודות שאותן כדי לבדוק הן מה הרכב המנות הצמחוניות שהוא מקבל במעון? האם אלה קטניות המהוות מקור טוב לברזל? האם במקביל לקטניות נותנים בארוחות ירק או פרי טרי כמקור לוויטמין C?

קחי בחשבון שילדך מקבל 2 ארוחות מבושלות שניתן להגיש בהן בשר בסוף השבוע. האפשרויות העומדות בפנייך הן:

  1. להוסיף פעמיים בשבוע ארוחה בשרית בערב. לרוב לא תהייה בעיה לילד לעכל אותה גם אם היא בערב.
  2. להוסיף בארוחה הערב של הילד קטניות כעדשים כתומות, גרגרי חומוס, שעועית אדומה, עדשים ירוקות וכד', בשילוב ירקות טריים כמו סלט קטן או רסק עגבניות כמקור לוויטמין C.

בכל מקרה, כדאי לדעת כי בתחילת השנה, עם הכניסה למסגרת חדשה, יכולה להיות ירידה בכמות ובמגוון האוכל של הילד עקב השינוי החברתי והרגשי.


מדוע לא מומלצים ממתקים לפני השינה?


שאלה: "מדוע לא מומלץ לתת מאכלים מתוקים לילדים לפני השינה. לבעלי ולי ישנם המון חילוקי דעות בנושא תזונת הילד ואשמח מאוד אם תוכלי לתת לי הסבר מקצועי".

תשובה: לילדים יש העדפה לטעם המתוק מינקות, לכן רוב הילדים, כאשר תציעי להם אוכל מתוק, הם ישמחו לאכול גם אם אינם רעבים. כאשר ילד מתרגל לאכול אוכל מתוק (ממתקים) הוא יבקש לאכול ממנו בכמויות ההולכות וגדלות, כי ישנו תהליך של התמכרות מסוימת לרמות סוכר גבוהות בגוף המגיעות כתוצאה מאכילת הממתקים. ההנחיות היום הם להוריד כמה שניתן את כמות הסוכר בשתייה ובאוכל של הילדים, כיוון שידוע כי צריכה גבוהה של סוכר גורמת בהמשך למחלות כמו סוכרת, כבד שומני ומחלות כלי דם ולב.
לאחר שהוסכם שיש לתת ממש מעט ממתקים ועדיף לעשות זאת בזמן מסוים בו הילד יודע שהוא יכול לקבל ממתק כשגם הכמויות ברורות לו. מומלץ לעשות זאת שלא בסמוך לשעות השינה. סוכר נספג מהר בדם, עלייה של רמת הסוכר בדם היא גורם מעורר ולכן יתכן גם קושי של הילד להירדם. זו עוד סיבה שאכילת אוכל מתוק לפני השינה אינה מומלצת, גם אם מצחצחים שיניים לאחר מכן, מתוך רצון להגן על שיני הילד.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

עוד מאמרים בנושא

דילוג לתוכן