ספרים העוסקים בצד הרגשי

הרבה מהשינויים התזונתיים שאנחנו היינו רוצים שייקרו אצל הילדים שלנו דורשים מהם כוחות נפשיים ויכולת מסוגלות אישית. כל ספר יכול להיות בסיס לשיחה על נושאים רגשיים. אלה המובאים כאן הם רק דוגמא.

בקבוצה זו תוכלו למצוא את הספרים:

בתיה לא עפה. מאת: רקפת זיו-לי, איורים: אביאל בסיל
מתאים לגיל 3-7 שנים.
בתיה היא בת יענה. להבדיל מחבריה בעלי הכנף, למרות שיש לה כנפיים ומקור, היא אינה מסוגלת לעוף ובכך היא שונה מהם. גם עצת החברים כי "זה הכל בראש…את רק צריכה לחשוב שאת קלילה ומיד תרחפי בלי קושי" אינה עוזרת לבתיה לרכוש את היכולת לעוף. אבל לבתיה יש ייחוד משלה אותו היא מגלה במהלך הסיפור, ייחוד שגורם לה להרגיש קלילה וגאה.
המסר שלכל אחד יש ייחוד גם אם אינו דומה לחבריו ביכולות שלהם, מועבר באמצעות הסיפור המקסים בצורה עקיפה ונוגעת לכל ילד.
הספר יכול לשמש להעצמה של כל אחד. חיזוק לילד בעל משקל עודף, לילד שהינו בררן אכילה ומתקשה למצוא מה לאכול, או לילד המתקשה בלימודים.
ספר מומלץ מאד.

בלתזר. מאת: נורית זרחי, איירה: עפרה עמית.

ספר המתאים לגילאי 3-7 שנים.
כשמגיע יומו של בלתזר לעלות לכתה א', אמו לוקחת אותו לקנות בגדים מתאימים. בלתזר בעל מידות גוף גדולות אינו מוצא בגד מתאים. החוויות שהוא עובר יכולות לשקף חוויות שילדים בעודף משקל עוברים כאשר הם מבקשים לקנות בגדים. בלתזר בטוח שלא ימצא בגדים המתאימים עבורו וההרגשה שלו בעקבות כך מאד קשה. למרות זאת, סוף הסיפור הוא באווירה טובה, מסרים חיוביים והמון אהבה.
אגב, הספר מומלץ גם לשיחה במסגרת הגן בנושא קבלת השונה.

סיפור קטן על ילד גדול. מאת: רונית דרור-סמדר, איירה: אינה דוידוביץ
מתאים לילדים מגיל 4 שנים
בימים אלה יצא לאור ספר ילדים חדש שמשלב סיפור ילדים מחורז עם מסרים חינוכיים חברתיים. גיבור הסיפור הוא אפרים – ילד עם עודף משקל המתקשה להתמודד עם ציפיות הוריו והסביבה לעשות דיאטה ולרדת במשקל. אפרים, שהפך בינתיים לנער, מוצא את מקומו בתזמורת בית הספר בה הוא מפגין כישרון ושובה את לב קהל המאזינים. בעצם, הסיפור עוסק בדימוי הגוף ובביטחון עצמי של מי שאינו "כמו כולם" ומדגיש את התובנה שלכל אדם יש כישרון והמראה אינו קשור כלל ליכולת, או כפי שנכתב בספר: "אפרים הבין שלכל אחד בעולם יש יתרון, / כי בגוף של כולם חבויות יכולות / שאותן רק צריך לגלות. / לא חשוב אם ילד נמוך או בעל עודף משקל, / כי ליכולת ולכישרון לא אכפת באיזה גוף הם בכלל…"

דגים לא אוהבים טופי. מאת: רבקה צדיק-פישר ושירלי נס-ברלין, איורים: טלי מנשס

הספר מתאים למטפלים בילדים ומאפשר להם ללמד את הילדים טכניקות שיעזרו לילד להתמודד עם הקשיים מולם הוא ניצב. מדובר בסוג של ארגז כלים למצוקות הלב.הספר מכיל קטעים שניתן להקריא ובהמשך לערוך בעקבותיהם שיחה. ישנם תרגילים שאפשר ללמד  את הילדים והם יכולים לעזור להם. למשל תרגיל הרפיה, תרגיל בועת הגנה ועוד. על המטפלים לבחור את הקטע המתאים לכל ילד ולקושי שלו.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

עוד מאמרים בנושא