ספרים עם מידע על תזונה, מזון וחשיבותו לגוף

ספרים אלה פונים יותר אל הצד הקוגניטיבי של הילדים. כאשר המטרה שלהם היא לגייס את הילד לאכול מגוון לאחר שהוא מבין למה לאכול מאכל מסוים, מה התרומה של אותו מאכל לגוף.

רוב הילדים בררני האכילה לא יתחברו להגשת המידע בצורה הזו ולא יתחילו לגוון את האוכל שלהם לאחר שישמעו את הסיפורים. יחד עם זאת, לפעמים עבור ילדים שאינם בררני אכילה, שעבורם ההבנה של חשיבות אכילה מגוונת ומה תרומתו של כל רכיב תזונתי לגוף ולגדילה שלו, תעודד אצלם אכילה מגוונת יותר.

בקבוצת ספרים זו תוכלו למצוא את הספרים:

ספר האכל. מאת: אלונה פרנקל

מתאים מגיל שנה וחצי

אותה סופרת מעולה שכתבה את "סיר הסירים" עם נפתלי המוכר. הפעם הוא לומד למה חשוב לאכול ומה מומלץ לאכול.
בגדול, הספר מעביר את המסרים העיקריים. כיוון שעברו 20 שנה לפחות מאז נכתב, אני ממליצה לעבור עליו ולשנות כמה מילים ולהתאים אותם למסרים הקיימים היום. לדוגמה, בארוחת ארבע "נפתלי אוכל כריך ופירות ושתה מיץ". אני ממליצה להחליף את המיץ במים או חלב.
הציורים של אלונה פרנקל מקסימים. הרעיון לצייר בסוף הספר את ידו של הילד ולחזור על כך לאחר שנה, בהחלט ממחיש לילד את נושא הגדילה.

יותם רוצה להיות גדול.מאת אורלי יונה-דרורי, איר: יואב בז'רנו

יותם רוצה להיות חזק. מאת אורלי יונה-דרורי, איר: יואב בז'רנו

שני ספרי ילדים העוסקים בבריאות "יותם רוצה להיות גדול" – ספר המלמד ילדים לאכול בריא, ו"יותם רוצה להיות חזק" – המלמד ילדים לחיות בריא ולעסוק בספורט.
אורלי היא דיאטנית וחברה למקצוע. קרבתה לנושא ניכרת בדרכי העברת המסרים ובהבנה, שאת נושא החינוך התזונתי צריכים להתחיל מגילאים צעירים. הספר מאפשר לילד ללמוד על הקשר בין מה שהוא אוכל לגדילת הגוף, ובמקביל לקחת חלק באחריות לגדילה בריאה של גופו.
לרכישת הספר כנסו לקישור.

למה אנחנו לא יכולים לאכול רק ממתקים. מאת: רות תומסון
מתורגם מאנגלית מתאים לגילאי 5-8 שנים.
הספר שייך לקטגורית ספרים המעבירים מידע לילדים כדוגמת אנציקלופדיות לילדים. הוא כולל שאלות הנוגעות לגוף האדם ולגדילה. התשובות מעט שטחיות אך יכולות להוות בסיס מתאים להמשך שאילת שאלות ושיחה עם הילד בנושא. חשוב להיות שותף ולקרוא את הספר עם הילד, גם אם הילד כבר קורא לבד.
מתאים במיוחד לילדים שהנושא המחקרי ואיך עובד הגוף מעסיק אותם.

טיול לארץ הבריאות. מאת: צילה דגון, עיצוב ואיור: הילה מעוז
מתאים לגילאי 3-6
"ארץ הבריאות היא לא רק חלום היא מלווה את הילד לכל מקום." הספר כתוב בחרוזים לרוב נחמדים לפעמים מעט מאולצים. ילד מגיע לארמון מלך הבריאות. בכל קומה הוא פוגש פן אחר החשוב לבריאות. בצורה קסומה ומעט רחוקה מהמציאות הילד לומד מה צריך לעשות כדי לבנות לעצמו ארמון של בריאות.

המלצה לפעילות בעקבות הסיפור: להכין עם הילד בפלסטלינה, או ציור, את ארמון הבריאות האישי שלו. ניתן לעשות זאת בכל צורה, למעשה, או בכל מקום אחר שדמיונו של הילד ייקח אותו.

מילון התזונה הראשון שלי. מאת: אסנת בירנבאום איורים: רפאל
מתאים לגילאי 4-7
הספר בנוי מקטעי מידע קצרים על מושגים שונים בתזונה. בשפה המובנת לילדים מובאים מגוון מושגים כמו חלבונים, פחמימות, ארוחת בוקר בריאה וכדומה. לכל מושג מצורף איור המחבר את הילד לנושא.

כיוון שהספר בנוי מקטעים יכולים ההורים לבחור איזה קטע יקריאו לילד וישוחחו עליו. לא כל הקטעים מתאימים לכל גיל, ניתן להקריא את הקטעים המתאימים לכל גיל לפי ראות עיניו של ההורה.

הספר ניתן לרכישה אצל הסופרת:  חפשו  Osnat Birenbaum בפייסבוק

אני מבננה. מאת: הילה סטורוביסקי, איורים: ג'סיקה מלו
מתאים לגילאי 6-9
הרעיון המרכזי של הספר מאד חיובי, העברת מסרים בריאותיים הקשורים לאוכל לילדים. הספר בנוי בצורה של אנציקלופדיה וכולל בתוכו מידע רב שחלק ממנו אינו מדויק. המידע מועבר בצורה מגמתית כדי לענות על האג'נדה של הסופרת המקדמת אוכל טבעוני. הרעיון של העברת מידע לילד במטרה שיפעל בצורה בריאה הינו נכון, אך חשוב להתאימו לגיל הילד. בספר משולבים רעיונות טובים לפעילות עם הילד. במספר מקומות המידע מועבר בצורה מאיימת על הילד שאינה מותאמת לגילאים להם מיועד הספר.
אחד הקטעים שהפריעו לי היה
"לפעמים חסר לגוף שלי משהו,
אז הוא רומז לי מה הוא רוצה.
אני מסתכל על האוכל וישר יודע מה הגוף שלי מבקש.
מיד אני יודע מה בא לי או לא בא לי לאכול…."
למבוגרים קשה להבין מה גופם מבקש, כל שכן לילד לזהות מה גופו צריך.
באם החלטתם לקנות את הספר לילדיכם חשוב לתווך להם את הרעיונות החשובים שעוזרים להם לשמור על בריאותם.

שוקו ואני אוכלים צבעוני. מאת: ליאור עידן אבורמן, איורים: הדס חורי
מתאים לגילאי 3-6 שנים
גיא ילד בררן אכילה ועיקר תזונתו היא לחם עם שוקולד. יום אחד הוא מקבל כלבלב שזוכה מגיא לשם "שוקו". גיא מנסה להאכיל את הכלב בשוקולד והכלב כמובן מרגיש לא טוב, חלש ועצוב. הכלב נלקח לווטרינר, שם לומד גיא מהי התזונה הנכונה לכלבים וגם לילדים.
הספר משתמש בפירמידת המזון כאמצעי להסבר על תזונה נכונה. למען האמת, לילדים קצת קשה להתחבר לאמצעי שאינו מתוך עולמם. יחד עם זאת ניתן ע"י הסיפור להעביר את המושגים של רכיבי המזון החשובים לגדילה ובריאות לעולמו של הילד. והחיבור של גיא עם הכלבלב והקושי בהאכלה שלו ידבר אל ילדים רבים.

הויכוח במטבח. מאת: ענת תבור, איורים: אמבר גרייבס
מתאים לגילאי 3-6 שנים.
ענת דיאטנית ילדים שעובדת מזה שנים רבות בגני ילדים. במסגרת עבודה הרגישה צורך לצרף לפעילות סיפורים שיעזרו לילדים להתחבר לנושא אותו היא רוצה להעביר.
הספר "הויכוח במטבח" עוזר לילדים להבין את הצורך לשלב בארוחה מכל אבות המזון, להבין מה כל רכיב תורם לגוף שלהם.
הנושא מסופר בגובה העיניים של הילדים ונותן מקום לגישה מאוזנת לתזונה.
האיורים העדינים בצבעי מים עוזרים לחבר את הילדים לתוכן הסיפור.
את הספר ניתן להשיג דרך האתר של ענת http://tavoranat.com/shop

למיכאלה כואבת הבטן. מאת: דוקטור צביקן, איורים: מאיה ויצמן
מתאים לגיל 2.5 שנים עד גיל 6 שנים
הפעם ספר שעוסק בהשפעת התזונה על פעילות המעיים, כלומר על נושא המציק לילדים רבים – עצירות. למיכאלה כואבת הבטן, כנראה כתוצאה מעצירות. בחרוזים ושפה עשירה המותאמת לגיל הצעיר, מסביר הספר איך אפשר להקל על מיכאלה ולעזור למערכת העיכול שלה.
הספר כולל איורים עדינים ויפים שעוזרים לילדים להתחבר לסיפור.
נושא העצירות, הקושי שנגרם והטיפול בה הוא נושא חשוב ומועבר בצורה ברורה בספר. אוסיף עצה נוספת לכתוב בספר, כאשר הילד יושב על האסלה בשירותים, הוסיפו שרפרף מתחת לרגליו כך הברכיים שלו יהיו מורמות ויגרמו לשינוי פיזי בתנוחה. כך נקל על היציאות.
הספר נכתב ע"י רופא הילדים פרופסור צבי ויצמן שניהל במשך שנים רבות את היחידה למחלות עיכול ותזונה של הילד בבית החולים סורוקה.

מה אוכלת אביגיל עם גמד אחד בן-חיל. מאת דקוטור צביקן, איורים מאיה ויצמן
מתאים לגיל 3-7 שנים.
אביגיל היא ילדה שהרגלי האכילה שלה אינם בריאים. היא מוותרת לפעמים על ארוחת הבוקר, נוהגת לאכול הרבה ממתקים וחטיפים, לעזרתה מגיע גמד בן-חיל שעוזר לה ללמוד ולהפנים מדוע כדאי לאכול ארוחת בוקר ולהעדיף אכילה של ירקות, פירות ולחם מלא על פני אכילה של ממתקים.
הספר פונה אל הצד הקוגניטיבי של הילדים כאשר הכוונה לשכנע את הילדים לאכול בריא מתוך הבנה מה בריא ומה פחות.

ויטמין ומינרל צוות על מהחלל. מאת: נטע פלג-ג'ראד
מתאים לגילאי 5-8 שנים
ויטמין ומינרל הם גיבורי-על שבונים את גופו של תומר. יום אחד כתוצאה מאכילה מרובה של ממתקים הם מותקפים בסוכר ובצבעי מאכל שמקלקלים להם את העבודה. רק עזרה מבחוץ על ידי צבא של מאכלים בריאים עזר להם לשנות את מאזן הכוחות ולחזור לתפקידם לבניית הגוף. כמו-כן תומר לומד שעליו לאכול מאכלים בריאים שיתחזקו את גופו. ילדים יוכלו בקלות להתחבר לדמויות של ויטמין ומינרל בסיפור. לטעמי הסיפור מעט חד מימדי (יש לאכול רק אוכל בריא), הוא אינו מציג, למשל, אפשרות לאכילה מידתית של מאכלים שאינם ממש בריאים לגוף.
אם אתם קוראים לילדיכם את הסיפור הייתי ממליצה כי בעמוד 22 תשנו מעט את הטקסט, ובמקום ברוקלי ומלון תציינו מקורות חלבון אחרים כמו עדשים וגרגרי חומוס שעשירים יותר בחלבון.
הספר מלווה בדיסק אודיו וניתן לרכוש אותו דרך האתר של המחברת https://www.nettagerad.co.il/

שיהיה לבריאות. מאת ד"ר יונית סטרולוב
מתאים לגיל 3-6 שנים
סבא וסבתא החליטו "כשאוהבים – על אורח חיים פעיל ובריא מקפידים" ובעקבות כך משנים את המאכלים שהם מגישים לנכדיהם. תוך שינוי זה הם מסבירים לנכדים איזה מאכלים ולמה כדאי לאכול מאכלים בריאים. הלוואי ואכן כל סבא וסבתא יערכו את השינוי הזה. אפשר להציע להם לקנות את הספר.
כיוון שהספר מיועד לילדים צעירים אפשר היה להגדיל ולהעשיר את האיורים המלווים אותו, זאת לאור כך שבספרי ילדים החלק הוויזואלי הוא מרכיב חשוב בחיבור הילדים לסיפור.

נאיה וארי אוכלים בריא. מאת קים גולדברג פוליצר
מתאים לגילאי 3-8 שנים
בסיפור המשלב דמיון למציאות, הופך הכריך למדריך של נאיה וארי בין המאכלים ומסביר להם אילו מאכלים יספקו כוח ויבנו את הגוף, איזה מאכלים יספקו אנרגיה, ומציין עוד מגוון מאכלים ותרומתם לגוף ולגדילה.
הספר פונה לצד הקוגניטיבי של הילדים במטרה לעודד אותם לבנות צלחת מאוזנת. יהיו ילדים שגישה זו תדבר אל ליבם. בסוף הספר ישנן מספר דוגמאות לארוחות מאוזנות שיכולות לעזור להורים. את הספר ניתן לרכוש באתר בקישור.

 

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

עוד מאמרים בנושא

דילוג לתוכן