עוד לפני ארוחת הבוקר

מה אוכלים ושותים לפני היציאה מהבית לפעוטון, לגן או לבית הספר? כמה חשוב שהילד שיוצא למערכת החינוך לא יגיע אליה רעב. נקודות שכדאי לשים אליהן לב וגם טיפים להורים המתלבטים.

אכילה
ילדים בגילאים שונים יאכלו את הארוחה הראשונה שלהם במערכת החינוך בשעה שונה.

פעוטים לרוב יאכלו ארוחת בוקר כבר בשעה 8:30 ולכן בבית ניתן להם הנקה, בקבוק תמ"ל או יוגורט טבעי. כך יגיעו לארוחת הבוקר עם תיאבון.
ילדי גן בין הגילאים 3-6 שנים וילדי בית ספר לרוב יאכלו את ארוחת הבוקר בסביבות השעה 9:30-10:00 ולכן יש להציע להם לפני היציאה לגן ארוחה משביעה יותר. ניתן להכין דייסה ערב קודם ולחמם למחרת או לאכול אותה קרה בשילוב פרי. אפשר להציע פרי כמו בננה או תמר. יש ילדים שיתאים להם כוס חלב פרה או סויה שיענה על הצורך במקור של חלבון ואנרגיה לתחילת היום. אפשרות נוספת היא להכין שייק פרי בשילוב טחינה או ממרח שקדים. לממהרים אפשר להציע יוגורט טבעי עם פרי או שיבולת שועל שעברה קלייה קלה בתנור, פרוסת לחם עם ממרח שאינו מתוק ולפעמים ניתן להציע מאפינס בריאות שהכנתם מראש והקפאתם.

לבני הנוער הצעירים והבוגרים המתקשים לקום בשעות הבוקר המוקדמות וכל דקה במיטה חשובה להם, ישנה נטייה לדלג על האכילה לפני היציאה למסגרות החינוך. מחקרים רבים הראו את הצורך של הגוף אצל ילדים בארוחה לפני תחילת יום הלימודים ואת השפעתה על יכולת הלמידה. נסו לחשוב יחד עם הילדים על רעיונות שהם יכולים לאכול בדרך כמו אגוזים ושקדים ו/או פרי. זכרו כי בעיקר יש פה עניין של הרגל. ילד שיתרגל שיושבים רגע בבוקר ואוכלים ביחד עם אחד ההורים, ישנו סיכוי רב יותר שהוא יתרגל לאכול לפני היציאה לבית הספר.

יחד עם זאת, במהלך השנים פגשתי ילדים שמתקשים לאכול בבוקר. ההורים ניסו, ישבו איתם ליד שולחן לפני שיוצאים מהבית, למרות זאת הילד אומר שאינו מעוניין לאכול. במקרים כאלה חשוב לשים לב לכל ילד ולהתאים את הדרישות שלנו מהילדים בהתאם.

אם הילד לא אכל לפני שיצא מהבית, יתכן ויש מקום לשלוח איתו כמות גדולה יותר של אוכל למערכת החינוך.

שתייה

בתחילת החיים האוכל הוא גם השתייה. אצל תינוקות עד גיל שנה לרוב יתחילו את היום עם הנקה או בקבוק תמ"ל. בהמשך יש ילדים שעדיין הארוחה שלהם תישאר סוג של שתייה כמו חלב או שייק פרי.

עבור ילדים שאוכלים בבוקר מזון הנכלל כשתייה רצוי להציע מים או לאחר גיל שנתיים חליטת תה צמחים ללא המתקה.

הורים רבים מתקשים לקבל את התפיסה שהשתייה בבוקר אינה חייבת להיות חמה ומתוקה. הם פועלים מתוך מה שהתרגלו עבור עצמם ומרגישים שלהם זה עושה טוב. כאן נדרשת מודעות עצמית והבנה שההרגלים שלהם התקבעו אצלם והם לא חייבים להעביר לילדיהם את אותו הרגל. אין לילד שום צורך אמיתי במשקה שהומתק בבוקר ולא בשום שלב אחר ביום.

הכי חשוב לשים לב מה מתאים לילד שלכם? האם דברים משתנים עם הזמן – התאימו תמיד את מה שמוגש לילד.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

עוד מאמרים בנושא