שתייה של מים אצל תינוקות

שאלה: התינוק שלנו בשלב המעבר לאוכל טחון. נאמר לנו להוסיף בבקבוק מים. הוא אינו מוכן לשתות את המים, האם נכון להוסיף מעט סוכר ענבים למים כדי לעודד אותו לשתות?

תשובה: בחודשיים-שלושה הראשונים של המעבר לאוכל מוצק (בין הגילאים 6-9 ח') הם חודשים שהתינוק מקבל את רוב הנוזלים מההנקה/התמ"ל. ולכן אין צורך להילחץ מכך שהוא אינו שותה הרבה. במקביל אלה חודשים טובים לחשוף ולעודד שתייה של מים.
המים נחשבים תפלים עבור התינוק שרגיל לטעם מתוק מחלב האם או התמ"ל. הנטייה למתוק קיימת אצל כל תינוק, תוספת סוכר ענבים גם אם מעט, מרגילה את התינוק לשתייה מתוקה ולכן אינה מומלצת.

איך נרגיל את התינוק לטעם המים? מה כן ניתן לעשות? להגיש בקבוק מים קטן מדי פעם, לשים את הבקבוק למשחק כחלק מהמשחקים של התינוק וגם באמבטיה. אפשר לנסות לבדוק אולי יעדיף לשתות מכוס המותאמת לילדים, להציע מים מכפית כדי שיתרגל לטעם. ובעיקר לא לוותר ולהמשיך להציע מים שאינם מומתקים.

שאלה: איך נעודד פעוטות לשתות מים?

תשובה: עידוד הילד לכל פעילות שאינה מגיעה ממוטיבציה פנימית נסמכת על חוויה חיובית הקשורה לאותה פעילות. כדי להפוך שתייה לחוויה חיובית ניתן לפעול בדרכים שונות:

– שימוש בכלי שתייה אטרקטיבי: מימיה מיוחדת שקונים לפי בחירה של הפעוט, שימוש בקשית צבעונית או כוס מיוחדת, קישוט ע"י הילד של בקבוק ספורט קטן במדבקות מיוחדות.
– שתייה כחוויה חברתית: יושבים ביחד עם הילד ושותים איתו, ובכך משמשים לו כמודל לחיקוי.
– זמינות היא עוד נקודה שעוזרת לעודד את הילד לשתות. להחזיק בנסיעות בקבוק או מימיה ליד הילד. להניח על השולחן כוס נגישה.
– יצירת שגרה של זמני שתייה: להחליט על זמנים קבועים בשגרת היומיום שבהם עוצרים רגע ושותים. למשל, כאשר לוקחים את הילד מהגן. במהלך זמן המשחקים בגן השעשועים וכד'.

ובעיקר שמשו דוגמה אישית ומודל לחיקוי בשתייה. שתייה משותפת עם הילדים יכולה להיות מהנה עבורם וגם עבורכם.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

עוד מאמרים בנושא

על הדבש ועל העוקץ

דבש הוא אחד מרכיבי המזון שמעלים בפני הורים של תינוקות שאלות והתלבטויות רבות. בכתבה זו אנסה להתייחס לכל מה שקשור בדבש ובעיקר במנהגי ראש השנה.

להמשך קריאה »