התפתחות יכולת האכילה בשנה הראשונה לחיים

מהם הרפלקסים המסייעם לתינוק בזמן האכילה,  מה תפקיד ההורה ברכישת מיומנות האכילה, איך לעזור לתינוק לרכוש את המיומנות הזאת ומתי כדאי לפנות לייעוץ מקצועי. על כל אלה ועוד בכתבה הבאה.

אכילה הינה תהליך מורכב הדורש קואורדינציה מצוינת של השרירים והאברים של הפה. התפתחות מיומנות האכילה מתפתחת באופן הדרגתי אצל כל תינוק בקצב שלו. תינוק בריא שנולד במועד יש לו את היכולת לשלב מציצה ונשימה יחד עם בליעה, כך שהוא מסוגל לינוק או לשתות מבקבוק. יכולות אכילה אחרות נרכשות על ידי חשיפה למזון. זאת תוך שהתינוק מחזק את המיומנות שלו על ידי תרגול חוזר בשילוב רפלקסים, אלה קיימים אצלו מינקות. כאשר מתפתחת יכולת מורכבת יותר של שימוש בשרירי חלל הפה רפלקסים אלה נעלמים.

לדוגמה היכולת להשתמש ברפלקס שנקרא מנצ'ינג  Munching ופירושו גריסה-מעיכה נרכשת בין הגילאים 4-7 חודשים, היא מאפשר לתינוק להתחיל להתמודד עם מזון מוצק טחון בנוסף לחלב אם או הפורמולה שהוא מקבל ואוכל על ידי יניקה ומציצה. במקביל צריך להיעלם בהדרגה רפלקס לשון גרון Tongue thrust reflex שבו כאשר נוגעים בשפתיים הלשון יוצאת מחוץ לפה. זהו רפלקס המאפשר היניקה והאכילה מבקבוק, למרות העלמות הרפלקס המיומנות של היניקה נשארת, היא למעשה כבר נלמדה ואין צורך ברפלקס. נוכל לראות תינוקות שבהם הרפלקס הלשון גרון עדיין קיים בתחילת המעבר לאוכל מוצק, כאשר ניתן לתינוק מעט אוכל טחון בכפית והוא יוציא אותו עם הלשון החוצה, במקרים כאלה עדיף לחכות קצת שרפלקס זה יעלם אחרת התסכול של ההורה שהאוכל נכנס ויוצא ולמעשה לא נבלע על ידי התינוק, יכול לגרום לצורת האכלה שאינה מומלצת ועלולה לגרור בעיות אכילה בהמשך.

רפלקס ההקאה  Gag Reflex הינו רפלקס חשוב שמונע חנק אצל תינוקות ובמקביל מבהיל הורים רבים שחושבים שהתינוק נחנק. מיקום תחושת הרפלקס הינו באמצע הלוע ועם החשיפה למאכלים ומשחקים שנכנסים לחקירה בפה, הוא נע אחורה ומתיישב בפתח צינור הבליעה. הרפלקס למעשה עוזר לתינוק להבין אם לא לעס את האוכל מספיק לפני בליעה או שהכניס כמות גדולה מדי של אוכל לפה. על ידי הרפלקס התינוק מחזיר את האוכל ללעיסה נוספת או מוציא אותו החוצה מפיו (זו אינה הקאה שיוצאת בקשת מהפה).

העדר ידע של ההורה על רפלקס הגאג עלול לגרום להורה לחשוב שמדובר בהקאה, לשלוף את התינוק ממקום מושבו במהלך האכילה, להפוך אותו ולדפוק על גב התינוק מחשש שהוא נחנק. פעולה כזו תכניס את התינוק ללחץ והוא יתחיל לבכות. כתוצאה מפעולה זו התינוק יחשוש לאכול אוכל מוצק. אצל חלק מההורים ישנו חשש להתקדם במרקמי האוכל המוצק בגלל החשש שהתינוק נחנק מהאוכל ולמעשה זו פעולת רפלקס הגאג.

ישנם תינוקות עם רפלקס גאג רגיש יותר וצריך להתאים את האכלה בהתאם ליכולת האכילה שלהם ובמקביל להתקדם בהדרגה במרקמי האוכל. החשיפה לאוכל מוצק יחד עם הכנסת משחקים לפה היא זו שעוזרת לתינוקות בהעברת הרפלקס לאחורי הלוע ולכן חשובה עבורם. במקרים של קושי אצל התינוק וההורה בהתקדמות במרקמי האוכל, חשוב להיעזר בייעוץ מקצועי.

דוגמה לגאג רפלקס במהלך האכילה ואיך התינוק מסתדר איתו יפה וממשיך לחייך, תוכלו לראות בסרטון בערוץ היו טיוב שלי אורי לומד ללעוס.

אחת המיומנויות הנלמדות במהלך האכילה מכפית היא סגירת השפתיים על הכפית וגריפת האוכל מהכפית. מאחר וזו מיומנות נלמדת יש לאפשר לתינוק לתרגל אותה ולשכללה. הורים רבים מאכילים את התינוק ולאחר שמכניסים את הכפית לפיו הם מוציאים אותה תוך הרמה שלה לשפה העליונה של השפתיים. בדרך זו אמנם מחית האוכל יורדת מהכפית אך את הפעולה עשה ההורה ולא התינוק ולכן הוא לא מתאמן על פעולת הגריפה של האוכל מהכפית עם השפה העליונה שלו. האכלה המאפשרת לתינוק לשכלל את מיומנות זו, תשתמש בכפית אוכל שטוחה ותכיל מעט אוכל על הכפית, ומשיכת הכפית מחוץ לפה התינוק תהייה מאוזנת. מידע נוסף על כלי אוכל לילדים בכתבה נפרדת. יתכן ובהתחלת האכלה בכפית יישאר מעט אוכל על הכפית וזה תקין, בהדרגה התינוק ילמד לסגור את השפה העליונה על הכפית ולגרוף את כל האוכל ממנה. דוגמה לאכילה בכפית בעיקר לכמות אוכל מותאמת תוכלו לראות בסרטון התחלת ארוחת מוצקים.

השתדלו במהלך האכלה של מוצקים שלא לגרוף את האוכל שיצא מפי התינוק לסנטר שלו עם הכפית. חישבו איך אתם הייתם מרגישים אם כל הזמן היו עושים פעולה זו לכם במהלך הארוחה. אין כל בעיה שחלק מהאוכל יגיע לסנטר של התינוק ורק בסיום הארוחה כאשר מנקים אותו, מנקים גם חלק זה.

בין החודשים 7-12 התינוק לומד לנגוס באוכל , להזיז את הלשון מצד לצד וכן להעביר אוכל לכיוון השיניים. לימוד מיומנות זו שנראה לכאורה קל, אך אינו כזה ודורש תרגול רב. חשיפה של אוכל מוצק ורך תאפשר לתינוק ללמוד אותה. איך לעודד יכולת זו תוכלו לקרוא בהרחבה בכתבה שבקישור. כפי שניתן לראות ישנו פרק זמן ארוך ללימוד שלה ואצל כל תינוק קצב הלימוד שונה ובהתאם יש להציג את האוכל המוצק.

בין הגילאים שנה לשנתיים אצל רוב התינוקות נרכשת תנועת הלעיסה הסיבובית rotary chewing movements בגיל הזה התינוק שהופך להיות פעוט מצטרף לתפריט המשפחתי בהתאם ליכולת הלעיסה שלו. צירוף הפעוט לארוחות המשפחתיות חשוב ביותר, התינוק רואה את ההורים אוכלים ומחקה אותם, הוא נחשף לאכילה של מגוון מאכלים שמעודדת אותו להתנסות בהם ולאכול מהם, הוא לומד התנהלות חברתית משפחתית ועוד מיומנויות רבות.

לסיכום, האכילה הינה מיומנות נלמדת ומורכבת, חשוב להתאים את המזון המוצע לתינוק בהתאם להתקדמות שלו, לאתגר אותו במידה מותאמת, לתת לכל תינוק את הזמן שלו לתרגל ולהתמודד עם לימוד מיומנות זו. בעיקר כהורים לזכור שלכל תינוק יש את הקצב שלו, לכן להימנע מלחץ על התינוק להתקדם במיומנות אכילה כאשר אינו מוכן לכך. אם אתם מרגישים שהתינוק שלכם אינו מתקדם במיומנויות האכילה, חשוב לקבל חוות דעת מאיש מקצוע שייתן את דעתו בנושא ויכוון אתכם איך להתקדם.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

עוד מאמרים בנושא

על הדבש ועל העוקץ

דבש הוא אחד מרכיבי המזון שמעלים בפני הורים של תינוקות שאלות והתלבטויות רבות. בכתבה זו אנסה להתייחס לכל מה שקשור בדבש ובעיקר במנהגי ראש השנה.

להמשך קריאה »